Kapat

Kategoriler

Haftaiçi saat 10.00 - 19.00'a kadar Whatsapp'tan ulaşabilirsiniz.

Kargo Toptan satış

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?


Tükenmez kalemler adeta gündelik hayatımızın bir parçasıdır. Ucuz ve kolay bulunan bir kalem çeşidi oldukları için her zaman elimizin altındadırlar. Ama basit bir dikkatsizlikle giysilerimize, halılara ve çeşitli yüzeylere bulaşmaları işten bile değildir. Bütün lekelerde olduğu gibi, fazla beklemeden müdahale edersek bu inatçı lekelerden kurtulmamız daha kolay olur. Tükenmez kalem lekesi yoğunsa ilk etapta temiz ve kuru bir bez ya da kağıt havluyla lekeyi nazikçe emdirmeniz gerekir. Daha sonra bir miktar ağartıcı içermeyen kaliteli bir çamaşır deterjanını bir bardak suda eriterek bir karışım hazırlayınız. Birkaç kat kağıt havluya bu karışımı emdirdikten sonra lekenin üstüne bastırarak ovmadan tamponlama yapınız. Sonrasında giysiyi yıkama talimatlarına uyarak yıkayıp güzelce durulayınız ve kuruması için asınız. Leke halıya bulaşmışsa lekeli bölgeyi nemlendirdikten sonra katladığınız emici bir bezle lekeli noktayı yine ovmadan üstüne bastırarak tamponlayınız ve mümkün olan en az su ile durulama yapınız. Daha sonra kağıt havlu ile nemini alıp kurumaya bırakınız. Deri üzerine bulaşan tükenmez kalem lekesinden kurtulmak için mavi sabun işinize yarayabilir. Lekeyi sabunla güzelce ovalayınız. Bu işe yaramıyorsa kolonya ya da vazelinle devam edebilirsiniz. Temiz bir bez kullanarak deriyi tahriş etmeden kolonya ya da vazelinle silme işlemi yapabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Kaynak: Skylar Kang / Pexels

Kıyafetten Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadın giyim dükkanından aldığımız o havalı elbisenin bir tükenmez kalem lekesi yüzünden heba olmasını kim ister? Ama üzülmenize gerek yok. Giysilere bulaşan tükenmez kalem lekesini aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak kolayca temizleyebilirsiniz. Böylece lekelenmiş favori parçalarınızı yıllarca severek kullanabilirsiniz.

 • En etkili yollardan biri alkol ve izpropil alkol içeren ıslak mendilleri kullanmak olabilir. Mendili ovalamadan lekenin üstüne uyguladıktan sonra temiz bir bezle ya da kağıt havluyla kumaşı yıpratmadan silebilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem ise sütle temizlemedir. Bir miktar sütü lekenin üstüne döktükten sonra bekleyip yumuşak bir bez ya da süngerle silebilirsiniz. Özellikle leke yeni oluşmuşsa bu yöntem çok işinize yarayabilir.
 • Süt ve beyaz sirkeyi yarı yarıya karıştırarak da aynı işlemi yapabilirsiniz.
 • Her derde deva beyaz sabun da diğer birçok lekede olduğu gibi tükenmez kalem lekelerinde oldukça etkilidir. Bir kapta hazırladığınız bir miktar sabunlu suyu lekeye uygulayıp temiz suyla durulama yapabilirsiniz.
 • Saç spreyi tükenmez kalem lekesini çıkarmada işinize yarayabilir. İpek ve şifon tarzı narin kumaşlardan ziyade daha dayanıklı kumaşlarda saç spreyi çok etkili bir leke çıkarma aracıdır. Lekenin üstüne uyguladıktan sonra birkaç dakika bekleyiniz. Ardından temiz bir bez ya da süngerle siliniz. Lekenin hızla çıktığını göreceksiniz.

Kurumuş Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ, salça ve mazot lekesi gibi bazı lekelerin kurudukça çıkmaları zorlaşabilir. Tükenmez kalem lekesi oluştuğunda ise ilk önce kuruyana kadar beklemeniz önemlidir. Hala ıslak olan lekeye müdahale ederseniz lekenin daha çok yayılması kaçınılmaz olacaktır. Burada bir kalıp kaliteli beyaz sabun en iyi yardımcınız olabilir. Lekeli bölgeye kuru sabunu ileri geri sürerek uygulama yapınız. Bu işleme devam ettikçe yavaş yavaş lekenin çıktığını göreceksiniz. Aynı işlemi bir miktar limon kolonyası ile de yapabilirsiniz. Lekeye az miktar kolonya serptikten sonra temiz ve kuru bir bezle dikkatle siliniz. Daha sonra talimatlara uyarak yıkama yapabilirsiniz, ama lekenin tamamen çıktığından emin olunuz. Aksi takdirde makinede kurutma işlemi lekenin daha derine nüfuz etmesine yol açacak ve lekenin çıkması neredeyse imkansız olacaktır. Halı ya da koltuğa bulaşan tükenmez kalem lekeleri için yine kolonya kullanabilirsiniz. Sirke de eşyalara bulaşan tükenmez kalem lekeleri üzerinde çok etkilidir. Sirkeyle ıslattığınız bir bezle hafifçe bastırarak lekeyi siliniz. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir bezle silip lekeyi su ile durulayınız. Leke tamamen çıkmadıysa aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarmak İçin Hızlı ve Güvenilir Yöntemler Nelerdir?

Tükenmez kalemler kullanım kolaylığı sağladığından tercih edilirler. Ancak kolayca sızdırabilir ya da kırılabilirler de. Hamile giyim mağazasından aldığınız o geniş beden elbiseye bulaşan mürekkebi nasıl da fark etmediniz? Ama gününüz kararmasın! Bu lekeleri çıkarmak için hızlı ve güvenilir yöntemleri sizlere sunmak istiyoruz.

 • Lekeye müdahale etmeden önce kumaşın başka yerlerine bulaşmaması için lekeyi izole etmeniz gerekir. Bu işlemi birkaç kat kağıt havlu ya da işinize yaramayan bir bez parçasıyla yapabilirsiniz.
 • Lekeli alanı asla ovalamamalı veya kumaşı birbirine sürterek temizlemeye çalışmamalısınız.
 • Cif Her Yer Leke Uzmanı ya da inatçı lekelerde etkili başka bir leke spreyini lekenin üzerine sıkınız.
 • Lekeli bölgenin üzerini bir kağıt havlu ya da bezle kapatınız.
 • 10 dakika bekledikten sonra nazikçe tamponlama işlemi yaparak bezi alınız.
 • Tamponlama işlemi yeterli olmuyorsa, lekeli bölgede dışarıdan içeriye doğru dairesel hareketler yaparak silebilirsiniz.
 • Lekenin çıktığından emin olduktan sonra kaliteli bir deterjanla yıkama yapabilirsiniz.
 • Bir bardak suya damlattığınız bulaşık deterjanıyla da yine dairesel hareketlerle lekeyi silmeyi deneyebilirsiniz. Deterjanı önce köpürtüp köpüğüyle temizleme yapmalısınız.

Evdeki Malzemelerle Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarmak Mümkün mü?

Semtinizde yeni açılan etnik giyim dükkanından çok hoş bir harem pantolonu aldınız. Ama daha bir hafta geçmeden cebine koyduğunuz tükenmez kalemin akmasıyla oluşan lekeyi fark ettiniz. Bu inatçı lekelerden kurtulmak için profesyonel leke çıkarma spreyleri kullanabileceğiniz gibi, her evde bulunabilen malzemeler de işinizi görebilir. Kolonya ya da limon suyu ile lekeyi çıkarmayı deneyebilirsiniz. Lekenin bulaşmaması için kumaşın altına bir havlu ya da bez koymayı unutmayınız. Leke tek bir çizikten ibaretse sadece çiziğin üstüne beyaz sirke döktükten sonra nemli bir bezle silebilirsiniz. Sirke özellikle koltuklardaki tükenmez kalem lekelerinde çok etkilidir. Karbonat da her türlü leke üzerinde etkili bir malzemedir. Az miktar karbonatla lekeli bölgeye serpiştirip daha sonra yine nemli bir bezle silebilirsiniz. Yine her evde bulunan süt ve aseton, ya da eczaneden kolayca satın alabileceğiniz metil alkol kumaş üzerinde oluşan mürekkep lekeleri üzerinde oldukça etkili malzemelerdir.

Beklemiş Tükenmez Kalem Lekesi Elbiseden Nasıl Çıkar?

Geçen yaz sezonunda satın aldığınız o uçuş uçuş bohem elbise gardırobunuzun bir köşesinde unutulup kalmıştı ve bu yaz tekrar giymeye karar verdiniz. Ama o da ne! Yakasında daha önce fark etmediğiniz bir tükenmez kalem lekesini gördünüz. Beklemiş bu lekeden kurtulmak için ilk önce ucunu alkole batırdığınız bir pamuklu çubukla ön işlem yapmalısınız. Daha sonra kaliteli bir sıvı deterjanı lekenin üstüne ince bir fırça yardımıyla sürüp kumaşa hafifçe yedirmelisiniz. Biraz bekledikten sonra temiz nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu aşamada ovalama işleme yapmadan, ilk önce lekenin üstüne bezle bastırarak tamponlama yapmalı, bezin olabildiğince lekeyi emdiğinden emin olduktan sonra yıkama talimatlarını gözeterek mümkün olan en yüksek sıcaklıkta elbiseyi yıkayıp kurumaya bırakmalısınız. Sıvı deterjan yerine beyaz sirke kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Burada önemli olan lekenin tamamen çıktığından emin olmadan kurutma makinesine atmamaktır. Kurutma sırasında oluşan yüksek ısı tükenmez kalem lekesinin kumaşa iyice yapışmasına sebep olacaktır.Whatsapp
Whatsapp