Kapat

Kategoriler

Haftaiçi saat 10.00 - 19.00'a kadar Whatsapp'tan ulaşabilirsiniz.

Kargo Toptan satış

Bohem ve Otantik Giyim Modası


Bohem ve Bohemian Nedir, Nereden Gelmektedir?

Fransızca ‘’bohèmè’’ olarak bilinen kelime, türkçeye ‘’bohem’’ olarak geçmiştir. Günü gününe, derbeder bir yaşayışı olan, gezerek hayatını devam ettiren, yarına dair kaygıları bulunmayan, alışılmadık huyları olan kimse ya da topluluk anlamını taşır.

Bohemian insanların ortaya çıktığı ilk yer kristalleri ile oldukça ünlü olan Çek Cumhuriyeti sınırlarının içinde kalan Bohemia adında coğrafi bir bölgedir.

Bohemian hem bu bölgenin insanı olduğu gibi aynı zamanda Batı Avrupa’da tasasız ve başıboş yaşamlarından dolayı romanlara takılan bir isimdi.

19. Yüzyılın başlarına kadar romanlara gönderme yapmak için kullanılırdı ancak 1851’de yayımlanan Henry Murger’in ‘’Scenes de la vie de boheme’’ adlı kitabından sonra yeni bir anlam kazandı, kaleme aldığı bu kitaba göre Bohemia 19. Yüzyıl Paris’inde Montmartre’da Sacrè Coeur kilisesi inşa edildiği dönemde gelecek vadeden ve çabalayan sanatçı çevrelerine verilen addı. Murger için Bohemia’nın tanımı: genç yazar, ressam, besteci ve düşünürler için hayatın, aşkın, ölümün öğrenildiği ve sanatçının gelişiminde çok önemli yer tutan tecrübelerin yaşandığı bir yerdir.

Peyami Safa ise bir ara kendisinin de içinde bulunduğu bu çevreyi ve ilişkilerinin bohem yanını ‘’Bir Tereddüdün Romanı’’ adlı eseriyle yansıtmıştır.

Peyami Safa’ya göre tanımı: mekan içinde sınır tanımayarak enginleri kuşatmak için kabını çatlatmak isteyen, ruhla vücut arasındaki savaşın destanı demektir bohem.

Bohem denilince şu ya da bu nedenle burjuvanın saygınlık ölçütlerine uyum sağlamayan insanlar akla geliyor artık.

Özgürlüğün Modası Bohem Giyim Nedir?

Bohem Tarz, bir çok kişi için salaş giyim, sokak modasına uyumluluk gibi kavramları ifade etse de aslında içinde bulunduğu topluma uymayan, derbeder, yarınını düşünmeden yaşayan, tasasız bir yaşam şeklini benimseyen insanlar tarafından kullanılan bir giyim tarzıdır. Bohem giyim tarzının ne demek olduğunu buradan da anlayabiliyoruz.

İlk yıllarında dönemin sanatçıları tarafından benimsenen bir yaşam şekli olmuş ve zamanla Bohemian yaşam stili kendini kıyafetlerde de bulmaya başlamıştır.

Özgürlüğüne, rahatına düşkün ve bu hayat tarzını benimseyen kişiler tarafından roman kıyafetlerinden ilham alınarak ortaya atılmış ve sonrasında birçok kültürün geleneksel kıyafetlerini de bünyesine katmıştır. Bunlara örnek olarak, etnik dediğimiz an aklımıza gelen ispanyol paça pantolonlar, süet kovboy yelekleri, kimonolar ve hatta işlemeli Türk kaftanları bile var.

Bohem giyim tarzının ortaya çıkmasının sebebi o dönemlerde yaşanan ekonomik krizler sonucu kıyafetlere daha az para ödemek ve aynı zamanda güzel görünebilmeyi sağlamak amacıyla oluşmuştur.

Bohem ve Otantik Giyim Modası

2000’li yıllarda tekrar hayatımıza giren ve kendine moda dünyasında kalıcı bir yer edinen Bohem ve otantik giyim tarzının kendi dili ve felsefesi vardır. Bohem ve Otantik giyim tarzının en önemli detaylarından biri, modayı takip etme sıkıntısının olmamasıdır, bir diğer detayı ise olmazsa olmazları olan canlı renkleri, etnik ve otantik desenleridir diyebiliriz. Bir Bohemian gardırobunun vazgeçilmez parçalarından bağzıları uzun ve etnik desenli etekler, vual kollu bluzlar, uzun ve salaş elbiseler, sandaletler ve  mantar topuklu ayakkabılar, dantel işlemeli akesuarlar, şalvarlar, tahta boncuklu bilezikler, çiçek ve etnik desenli şallar, pazen elbiseler, pach yelekler gibi bir çok parçayı sıralayabiliriz.

Boho Chic Akımı

Bohem ve Otantik Giyim tarzı günümüzde yavaş yavaş Boho Chic ifadesiyle kullanılmaya başlanmıştır. Boho Chic, bohem ve hippi tarzın lüksle birleşmesi, trend parcaların kombinlenmesi anlamına geliyor.

Gossip Girl dizisindeki Serena karakteri ile popülaritesini daha cok yükselten  boho chic tarzını günümüzde birçok sanatçının kullandığını görebiliriz.

Boho Chic Tarzının En Popüler Temsilcileri 

Boho Chic tarzının öncü isimleri arasında Kate Moss, Ashley Olsen, Michal Elia Kamal, Johnny Depp, Orlanda Bloom yer almaktadır.

 

Kate Moss

Özgürlüğü dışa vuran Bohem giyim tarzı, gardrobuna taşıyan ve kendi stili ile birleştiren Kate Moss’un fotoğraftaki elbisesini biraz inceleyelim.

Bohem ve Otantik Giyim Modası

Üzerine giydiği elbise, Bohem ve Etnik giyimin tartışmasız şıklığını sunmakta. Biraz detaya girecek olursak, dokuma pamuktan lacivert kumaşın duruşu ve etnik desenlerin canlılığı, renk uyumu Bohem giyime muazzam bir örnek oluşturuyor. Altına giydiği uzun botlar ile adeta 60’lardaki barış, aşk, huzur ve özgürlüğün temsilcileri bohemian ve hippilerin o nostaljik, otantik esintilerini günümüze aktarıyor.

 

Ashley Olsen

Bohem giyim tarzını benimseyen, özgür ruhlu bir ünlü daha!

Ashley Olsen’da bu akımın günümüz öncülerinden biri. Onu sıkça bohem elbiseleri etnik desenli kimonoları ve salaş sokak stili tarzı ile görebilirsiniz.

Bohem Giyim Modası

Fotoğrafta giymiş olduğu elbisenin çok katmanlı ve dantel detaylı etek uçları, bohem tarzının vazgeçilmezleri arasındadır. Üzerine giydiği kalın ve renkli çizgilerle zenginleştirilmiş hırkası, aksesuar seçimi ile adeta Bohemian bir kraliçe gibi gözüküyor.

 

Michal Elia Kamal

Tanımayanlar için ufacık bir bilgi verelim kendisiyle alakalı. İstiklal Caddesi’nde müzik yapan, şuanda bir çok ülkede konserler veren bir grubun solisti Michal Elia Kamal. Bohem ve Otantik kavramlarını giyimiyle yansıttığı kadar hayatıyla ve yaşayışıyla da yansıtmakta.

Otantik Giyim Modası

Fotoğrafta üzerine giydiği bohem elbisenin ana renklerini baharat tonlarının oluşturduğunu görüyoruz. Renklerin iç içe kullanıldığı etnik desenlerle örtülü elbisesi adeta bohem bir şölen oluşturmuş.

 

Orlando Bloom

Günlük hayatında boho chic tarzını yansıtan ünlülerimizden Orlando Bloom, neredeyse tüm kombinlerinde üzerinde otantik giyimden bir parça taşıyor.

Orlando Bloom

Fotoğrafı biraz incelediğimizde üzerine giydiği etnik desenli gömleği ve altındaki kısa şalvar pantolonu ile bohem giyimin baş kaldıran tavrını yansıtarak tamamen göz doldurmakta olduğunu görüyoruz.

 

Johnny Depp

Karakterden karaktere atlamayı, kendi kulvarını yaratmayı başarabilen ve hiçbir zaman klasik bir Hollywood prensi olmayan Johnny Deep de Bohem tarzı kendi kıyafetlerinde yorumlamış ünlülerden birisi.

Johnny Depp

 

Erkek bohem giyim mi dediniz? Bu adam tamda erkek bohem giyimin vucut bulmuş hali. Bohem tarzın olmazsa olmazlarından olan Hasır ve Kovboy şapkalarını sıkça kombinlerinde kullanan Johnny Depp fotoğrafta da salaş bohem tarz gömleği, üst üste taktığı ahşap boncuklu takılar ile kombinleyip oldukça cool bir görünüm kazanmayı başarmış.

Bohem ve Otantik Giyim ile Stil Oluşturmak

Bohem giyim genellikle kırmızı ve turuncu gibi sıcak renklerin buluştuğu, püsküller, çiçek desenleri, etnik kumaşlar, yüksek bel, dantel, örme ayrıntılar, maxi etek ve elbiselerin buluştuğu benzersiz bir tarzdır.

Diğer bir detay ise kadife, triko, tiftik gibi ayrıntıları genellikle, baskıları etnik jakarlı kumaşlarla tamamlamaktır.

Biraz romantik bir dokunuş isterseniz şifon ve dantel gibi uçuş uçuş, yumuşak kumaşlarla ,çiçek desenlerin, çizgilerin, fiyonkların buluştuğu uygulamalar seçilmelidir.

Bohem tarzını yakalamak, Maxi etek ya da elbiselerle birlikte tığ işi üstler, büyük boy gömleklerle kombinleyebiliriz.

Tunikler, salaş örme kazaklar, altına kısa şort ya da tulum kullanılabildiği gibi yırtık denim paçalar, kürk yelekler, sökük kadifelerle de tamamlayabilirsiniz.

Pantolonlar ise çiçek desenli bluz, uzun hırka ya da tuniklerle uygulanabilir. Bohem / otantik kıyafetlerde Çiçekli şal desen, batik / ombre kumaş ve suzani desenler en çok tercih edilenlerdir.

Bohem giyimin diğer tamamlayıcıları renkli eşarp, şapka, vintage gözlükler, renk renk boncuklu bilezikler, büyük kolyeler, saç bantları gibi aksesuarlardır.

 

Bohem ve Otantik Giyimin Kilit Parçaları

  • Tarihi Mirasımız Olan Şalvarlar

Türk geleneksel giyim biçiminde önemli bir yere sahip olan şalvarların, Osmanlılarla birlikte saray giyisilerinde, hem asker hem de şehirli ve köylü tüm halk sınıflarında yer aldı. Yüzyıllar boyunca her tabakadan insan tarafından farklı biçim, kumaş, renk ve boylarda giyildi. Yüzyıllarca batı dünyasının büyük ilgisini çeken doğu kültürü, modacılara da ilham kaynağı oldu. Ünlü markalar ve tasarımcılar tarafından koleksiyonlarında şalvar pantolonlara defalarca kez yer verildi. Günümüzde günlük giyimde, bohem tarz severlerin sıkça tercih ettiği parçalardan birisi haline gelen şalvarlar farklı renk, desen ve model alternatifleriyle gardolaplarda yerlerini almaya başladı. Yaz aylarında düz bir tişört ve sandalet, kışın ise bağcıklı postal tarzı botlar ve boğazlı balıkçı kazak ile kombinleyip rahatlıkla kullanabileceğiniz bu şalvar pantolonlar sadece günlük giyimde değil özel günlerde bile tercih edilebilir. Bir cluch çanta ile kombinleyeceğiniz bu şalvarlar bohem görünümleri ile oldukça şık duruyor. Farklı model alternatifleri olan bohem şalvarlar modellerimizi internet sitemizden inceleyip sipariş verebilirsiniz.

 

  • Otantik ve Bohem Tarz Etekler
  • Etekler, tarihin en eski dönemlerinden bu yana kadınlar için giyimde vazgeçilmezler listesinin başında gelen parçalardan biridir.
  • Maksi ve mini boyda eteklerin hakim olduğu bohem giyim tarzının eteklerdeki modelleri ve kesimlerinde birçok farklılık görebilirsiniz. Maxi boy eteklerde asimetrik kesimler, ayarlanabilir büzgü ve düğme detayları, kısa etek modellerinde ise yan cepler, anvelop kesimler ve metal aksesuarlara rastlanmaktadır. Eski dönemlere ait ürünler dikkatinizi çekiyor ve aynı zamanda etnik, otantik, bohem giyim tarzına ilgi duyuyorsanız, bohemian özgürlüğünü destekleyen, rahat ve bir okadar da şık seçimleri, etnik ve otantik desenler ile harmanladığımız maxi, anvelop ve birçok etek modellerini internet sitemizden inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz. Bohem tarz etekleri yazın salaş basic tişörtler ve kafanıza takacağınız tüy detaylı saç bantları ile, kışın ise ispanyol kol detaylı bluzlar ve boynunuza takacağınız roman desenli bir şal ile kombinleyebilirsiniz.

 

  • Etnik Desenli Elbiseler

Bol dökümlü, pazen ve asimetrik kesimlere sahip elbiselere bir şans vererek bohem giyim tarzına kapılmak mümkün. Bohem tarz denildiğinde etnik dokular ve otantik modeller her bir taraftan karşımıza çıkar. Salaş ve rahat elbiseler kadar önemli olan etnik desenler, canlı renkler, otantik modeller sokak modasında stilinize katkıda bulunacaktır. Farklı şekillerde kullanılabilen kuşaklar, balon etek detayları, ayarlanabilir askılar ile birleştirip roman desenler, baharat tonları ve şal desenleriyle zenginleştirilmiş bohem elbiselerimize internet sitemizden göz atabilirsiniz. Bohem elbise kışın püsküllü botlar ve asimetrik kesimlere sahip hırkalarla, yazın ise deri ip detaylı sandaletler ve üst üste takacağınız boncuk ve zincir karışımı kolyeler ile kombinleyebilirsiniz.

Bohem Şıklığınızı Tamamlayacak Çanta ve Aksesuarlar

Bohem ve otantik giyimin tamamlayıcısı olan aksesuarları es geçmeyin! Bohem tarzını benimseyip stil yaratmak isteyenler için çoklu aksesuar kombinleri oldukça önemli. Klasik parçaları bile bohem havaya büründürecek aksesuarlar bu tarzı uygulamada size oldukça yardımcı olacaktır. Anvelop etek üzerine giyeceğiniz basic boğazlı bir badi kombinini ahşap boncuklar, renkli taşlar ve tüy deyatlar ile bezenen uzun kolyeler, sallantılı küpeler ile hareketlendirebilirsiniz. Özellikle sallantılı küpeler otantik etekleriniz ve bohem şalvarlarınıza oldukça yakışacaktır.

Bohem stilin kilit parçalarından biri de tabiki çantalar. Dönem ressamlarına atıfta bulunulan, sanatsal kabul edilen sembollerin bir araya getirilip baharat tonlarının kullanıldığı baskılı postacı çantalar, taşlar ve boncuklar ile süslenmiş kol çantaları ile etnik desenli bluzlarınızın, bohem elbiselerinizin çarpıcılığını gözler önüne serebilirsiniz.

Yazın plajda veya gideceğiniz bir festivalde de bohem tarzınızı, çizgili ve gökkuşağı renklerine sahip hasır şapkalar ile ortaya koyabilirsiniz. Saç aksesuarları, şahmaranlar, etnik desenli şallar ile kombinlerinize hem trendy hem de bohem bir dokunuş yapmayı unutmayın.

 

Kendin Gibi Ol, Kendin Gibi Giyin!  

-Kendin gibi olmak, kendin gibi giyinmek sloganıyla yola çıkıp, eskiyle yeniyi birleştirerek ruhlar, özgür giyimle rahat bir nefes alıyor!

Los Banditos tam da sizi yansıtabilen rahatlığı ve içindeki özgürlüğü dışa vuran kaliteli ve farklı parçalarla tarzını gösterebilir. Modern tarzlarla birleştirilen ya da tek başına kullanabileceğiniz bohem ve etnik bir karışımla stil sahibi olmayı vaat eder. Mevsim kararsızlıklarınızda sizi en şık gösterecek modeller sunar. Etnik desen ve motifleri uygun kumaşlarla buluşturarak otantik giyimin tartışmasız şıklığını size verir.

Kendine has parçaları - renkleriyle, desenleri ve aksesuarları bütünleştirerek, özgürlüğünüzü yansıtmanıza yardımcı olacaktır.

Çok şık bir davette ya da ciddi bir toplantıda herkez aynılıkları yansıtırken, sen kalıplardan sıyrılarak özgür ruhunu, tarzınla konuşturup, hevesle bakan tüm gözleri üstünde toplayabilirsin.

Keşke onun gibi olabilsem bakışları altında seni sen yapan asi ve baş kaldıran tavrınla, estetik ve canlı renklerle desenlerin harmanlandığı, bohem giyimin kararlığı ve cesaretini simgeleyebilirsin.Whatsapp
Whatsapp